Scarlet Letter E

Pyes veten se si shumë të rritur të kuptojnë dëmin që ata bëjnë për fëmijët në momente vetëm kalimtare të jetës që nuk mund të shikohet. Ka gjëra që kam mbajtur mbi dekada, këto ngjarje që përcaktojnë mua, që kontrollojnë veprimet e mia të përditshme për gra, madje edhe në 42, edhe në nivelin lady suksesshëm të ekzistencës magjepsur që unë drejtoj. Pa marrë parasysh se sa shumë ëndrra kam ëndërruar dhe realizuar, këto këqija ende ndjekin mua. Unë kurrë nuk kam rritur me të vërtetë. Ato janë gjëra të vogla. Mezi një Blip në ndërgjegjen e një tjetër, por një mbresë të thellë të paepur se dhimbje për përjetësinë në mua.

Ulur poshtë në shtëpinë e familjes e një shoku, vetëm të rinj të kënaqshme se pas urisë shkollor që është i pangopur. Nuk është diçka për të hahet pas shkollës - nuk ka asnjë mënyrë për të mbushur deri pus pafund atje. Shkolla ishte një betejë e tillë, për mua të gjitha vitet kam arritur atë. Unë kurrë nuk shkoi në shkollë një ditë ku ajo ishte në rregull. Nga Daycare mbi - ajo ishte gjithmonë e gjithmonë e tmerrshme. Për këtë ditë, unë ende zgjoheni at 6:50 am dhe mendimi im i parë është, "Unë nuk kam në shkollë sot!" Dhe unë jam i sigurt se unë do të mendoj se këtë çdo mëngjes dhe do të shqetësohen ditën unë nuk mendoj se kjo e parë gjë. Mrekullisht, Unë ka arritur të ketë një mik këtu dhe atje. Ajo dhe unë hëngra shpesh në shtëpinë e saj pas shkollës, ku frigorifer bekuar nuk ishte mbushur me gjëra të turpshme Korean fermentues, e cila është ajo që shtëpia ime ishte; kavanoza gjigande e lakër dhe peshk që turpëroi mua me dhimbje atëherë, por ajo që unë do të jap çdo gjë për tani, si një grykësi të sofistikuar dhe të kësaj bote. Atëherë ajo ishte vetëm dhimbjen e ekzistencës sime emigrante. Por kuzhinë e saj ishte e mbushur me depo chafing enët e kokë kugle, të trasha me rrush të thatë dhe krem ​​- nuk kishte sy peshk apo vezë në horizont - mirëpritur lehtësim tej dehëse mua me exoticism i popullit të bardhë. I dashur ruse gatim hebre familjes së saj. Të gjitha latkes në botë kurrë nuk do të jetë e mjaftueshme për mua. Mbretëria ime për një lakër mbushur.

Ajo ditë ka pasur latkes atje, oxhaqet ftohtë, flluska të vogla ajrore mbushin sipërfaqen si avull zgjeruar poret e fytyrës, të gatshëm për të jetë e mbushur me salcë kosi dhe applesauce. Rolls e mbushur lakër, domate salcë crispy me selino dhe qepë - dhe natyrisht kugle dashur kokë. Ajo që unë dua në lidhje me enët e Evropës Lindore janë ëmbëlsia - ndoshta shpikur për të prerë hidhërimin e jetës atje. Çfarëdo origjinës, pavarësisht nga arsyet - kjo është e mirë ndyrë. Ne dished jashtë heaping servings mbi trasha fshatar 70 pjata dhe microwaved ato pa mbuluar, kështu që ushqimi u ndezur në mënyrë të pabarabartë, kafshon përmban i valë kafshatat nxehtë dhe gunga alarmuese ftohtë. Nuk kishte rëndësi, sepse ajo ishte në lidhje me marrjen e ushqimit poshtë. Nëna e saj erdhi papritmas dhe u ul, duke marrë një moment nga 'Me epokën' për t'u ulur me vajzën e saj, por ndoshta vetëm për të kënaqur fajin e saj, kështu që ishte ende në përputhje me herë. Ajo shikoi në ushqimin mbi pllaka tona dhe ajo shikoi mua dhe tha, "Ju keni një çrregullim të hahet. Ju keni për të ndaluar të hahet si kjo. Çfarë është e gabuar me ju? Çfarë ju bën të hani si kjo? Ju keni për të ndaluar! Ju duhet të ndalet tani !!! "Miku im i hodhi pirun e saj poshtë dhe tha:" Zot! Mom! SO turpshme !!! Kjo është arsyeja pse unë kam si asnjë shokë !!!!! ZOTIT !!! "

Unë ndjeva sëmurë menjëherë, dhjamin në coagulating ushqimit në gjakun tim dhe të ndaluar atë. Ajo ndjehet si një sulm në zemër, ose një të drejte qetësues shigjetë në gjoks, prerjen mua në gjurmët e mia. Ashtu si kur ju merrni bateri tuaj nga telefoni juaj - vetëm ekran bosh. Blank. Nëna dhe vajza ishin të plotë në luftimin e tani, por unë kishte kontrolluar jashtë dhe të shkuar diku tjetër. Ne ishim të gjithë ende ulur atje, por unë nuk mund të vërtetë e di se çfarë ndodhi më pas. Ndoshta kemi shkuar në dhomën e mikut tim dhe u mbytën nga Musings nëna e saj neurotik me Duran Duran, por çdo gjë që ka ndodhur e di që është ndryshuar përgjithmonë. Unë kisha qenë i shënuar me një letër të madhe të kuqe "E" në gjoksin tim për "hahet çrregullim." Kjo ishte kur unë u etiketuar në të egra dhe të kategorizuar përgjithmonë, dhe edhe pse unë u vënë përsëri në popullatën e përgjithshme, unë kryejë të shënojë sot e kësaj dite.

22 Komente. Add To Mix ...

 1. Wow, çfarë një mom tmerrshme. Unë jam aq i kënaqur shoku juaj i dha ferrin e saj!

  A keni dëgjuar për atë "Tiger Nënë" grua të tmerrshme që thërret fëmijët e veta "plehrave"?

 2. Unë mendoj për këtë gjë e tillë, kur unë dëgjoj rriturit them mbesën time dhe newphews gjëra të tilla si: "Është vetëm (plotësoni në bosh: një detyroj, High School, një fazë, një misunderstanging) ju do të harroni të gjithë në lidhje me të në një javë. "... Ne / ju mos harroni këto gjëra, ndonjëherë. Siç tha, ne jemi shpesh (për fat të keq, dhe për arsye përtej kontrollit tonë) "përcaktohet" nga gjërat të merremi me të dhe janë trajtuar në fëmijëri ... rriturit duhet të mbani mend se sa herë që flasin për një fëmijë.

 3. Unë mendoj për këtë gjë e tillë, kur unë dëgjoj rriturit them mbesën time dhe newphews gjëra të tilla si: "Është vetëm (plotësoni në bosh: një detyroj, High School, një fazë, një keqkuptim) ju do të harroni të gjithë në lidhje me të në një javë. "... Ne / ju mos harroni këto gjëra, ndonjëherë. Siç tha, ne jemi shpesh (për fat të keq, dhe për arsye përtej kontrollit tonë) "përcaktohet" nga gjërat të merremi me të dhe janë trajtuar në fëmijëri ... rriturit duhet të mbani mend se sa herë që flasin për një fëmijë.

 4. Unë kisha një përvojë të ngjashme, kur dikush në klasën time vuri në dukje për mua se unë kishte një mjekër të dyfishtë. Ishte devestating dhe unë kurrë nuk kam marrë me të vërtetë mbi të. Unë kam qenë gjithmonë i quajtur yndyrë, por kurrë nuk e kishte një pjesë e veçantë e trupit theksuar e cila është ndoshta arsyeja pse ajo rezonancë aq thellë me mua. Menjëherë pas kësaj kam vendosur për të bërë një vegjetarian që ishte një mënyrë e mashtruar për mua të jetë anorexic. Unë vetëm do të hani asgjë përveç një Sprite për drekë. Unë kam qenë 10 Unë nuk mund ta imagjinoj se çfarë lloj të një efekti do të kishte pasur mbi mua duhet një i rritur u përmend këtë për mua. Thjesht befasues ...

 5. Ms M ~

  Çfarë ju duhet për ju është një dayglo, farfuritës, të ndritshme si dielli gjigand B për të bukur brenda dhe jashtë. Unë mund të theksohet me ndjenjat e tua, dhe e di se nuk ka fjalë të vërteta për të fshirë ato imazhe. Unë gjithashtu e di se fjala shtypur e një vajzë që ju kurrë nuk kam menduar mezi do të mbyt dëshirën djegur për njerëzit për të parë e kaluara bullspit ju hedhin atje në kohë për të mbuluar të kërkojnë për të prishen dhe të vetëm të lutem që të somone mirë "Love me , të më shihni, duan mua për të cilët unë jam ", por e di se kudo ka zonjat atje pjesë e paketë tuaj, motrës shpirti. Ju uroj asgjë, por ëndrrat e të prekshme të lumtur.

  Ju jeni një frymëzim i vërtetë për mua.

  Faleminderit për ju ...

  'Lissa

 6. Ajo e mori të jetë më shumë se të fajësojnë prindërit. Mut merr kaluar poshtë, unë e bëri për fëmijët e mi se çfarë është bërë për mua, me shpresë një vetëdije pak më shumë, unë kërkoi falje, të paktën, dhe e dinte se ishte e gabuar. Tani unë jam duke parë fëmijët e mi të moshës së mesme dorëzimin poshtë versionin e tyre për nipërit e mbesat e mia. Nuk është e lehtë për ta bërë atë të ndaluar. Dhe unë mund t'ju them me siguri, se një arsye kjo që ndodh është se prindërit janë të frikësuar shitless për sigurinë e fëmijëve të tyre. Ironike? Sure, por e vërtetë. Edhe duke dashur që ata të mos jetë e ndryshme bazohet në frikën e fenomenit pikturuar shpendëve.

 7. Thank you so much për ndershmërinë tuaj. Ajo ndjehet si unë mund të ndjehen dhimbjen ulur atje poshtëruar. Më e madhe e tregimit tuaj është që ju të mbijetuar, lulëzoi dhe tani janë të lirë nga ajo robëria verbal. Mirë për ju dhe falë përsëri për të qenë një Icon tillë.

 8. Traumatik të vërtetë! Është e mahnitshme se çfarë mut do të vazhdojmë përgjithmonë brenda. Ne të gjithë kemi histori që ne mund të them. Si theraputic ajo është për të shkruar poshtë dhe le atë jashtë. Unë dua të ju falënderoj për ndarjen, sepse pa marrë parasysh moshën tonë, ne kështu duhet të jenë në gjendje të lidhen me të tjerët, sepse ne të gjithë kemi se fëmija e brendshme që është ende në kërkim të një "po, ju jeni ndjenjë OK.

 9. Oh, për një TARDIS kështu që unë të mund të udhëtojnë mbrapa në kohë dhe mu atë grua pa kuptim.

  Unë jam i kënaqur që shoku juaj ka pasur një perspektivë, por kjo nuk e ndaloi nënën e saj nga thikat ju si kjo. Unë jam aq i keq.

 10. Dashuri, dashuri dashuri këtë post. Ajo duhet të jetë ribotuan kudo. :)

  Mësimi mësuar-mos kalojë tuaja phobias ushqimit personale mbi fëmijët-tuajat, apo të fëmijëve tuaj miq, apo fëmijët në kujdesin tuaj. Unë kam qenë i dobët gjithë fëmijërisë sime, dhe kur kam zhvilluar, një mësues në fakt tha se ishte shumë i keq unë nuk ishte i dobët më. Por unë isha akoma i dobët, unë vetëm e kishte boobs! Unë ende e kujtoj atë 30 apo më shumë vjet më vonë, dhe kjo zvarriten në kokën time çdo herë në pak kohë.

 11. Mis Margaret,

  Unë kam qenë një tifoz i shumë vite dhe kjo është një temë që unë e di shumë mirë. Pak gjëra që prindërit (ose të rritur të tjerë) thonë për fëmijët që e shtrembërojnë perceptimin e tyre personale.

  Unë isha një fëmijë yndyrë, dhe tani unë jam një i rritur yndyrë. Unë mund të mbani mend duke qenë rreth 6 vjeç dhe nëna ime më ka marrë me të në shtëpinë e pastorit tonë të kishave për të ofruar diçka dhe ata ishin vetëm ulur poshtë në një darkë të skuqur pule. Ushqim ndjeu aq të mirë, dhe të vetë darka jonë kishte qenë diçka që unë nuk e kishte kujdesur për të, por ishte e detyruar për të ngrënë. Kur gruaja e pastorit pyeti nëse unë do të doja diçka, Ju kam thënë se unë do të, por nëna ime ka thënë "Jo" dhe sa më shpejt që ne të ishim nga dera unë u mallkonte në si ka zënë ngushtë saj. Ajo ishte një nga shumë raste që mësoi mua të vë shenjën e barazimit dëshirën për ushqim me "turp".

  Megjithatë, unë u shpërblyer edhe me ushqim. Për ditë të veçanta (Fillimi i shkollës, ditëlindje, etj), ne do të zgjoheni me erën e një mëngjes të stërmadh u përgatitur me proshutë (ose sallam) dhe proshutë, biskota shtëpi, kaçamak, vezë, patate, dhe të veçantë salcë shtëpi gjyshes sime çokollatë për biskota. Çdo javë ne kemi marrë "ndihmë" tonë si nëna ime bëri pazar javore duke u thënë për të se kemi pasur "$ X për të shpenzuar". Sigurisht, ne kemi qenë të kufizuar nga ajo që ishte në dyqan ushqimore.

  Dhe më vonë, në vogël të lartë, kur fillova të përjetojnë më shumë ngacmimi dhe ngacmim në lidhje me peshën time, unë u gjet një natë në shtratin tim duke qarë mbi frikë të përballet me një tjetër ditë e emrin-thirrje. Nëna ime erdhi në dhe pyetje bërtitur dhe kur i thashë se çfarë ishte e gabuar, ajo thjesht tha se unë kam për të pretendojë se ajo nuk u mërzit mua. Edhe në qoftë se unë u lënduar apo të pikëlluar nga ajo që dikush më tha, unë duhet të buzëqesh dhe të jetë i këndshëm, sepse njerëzit vetëm si të jesh njerëz rreth yndyrë që janë të këndshëm.

  Ajo mori mua vjet për të thyer të lirë nga këto "mësime". Unë nuk jam i kënaqur me peshën time, por unë vetë atë. Unë do të ndryshojë atë si unë jam në gjendje dhe i gatshëm, dhe unë vetë se. Të gjitha Unë kam nevojë nga ata rreth meje është që të shohin në mua, dhe të shohin një person të tërë. Për fat të mirë, unë kam një numër të njerëzve që bëjnë vetëm atë.

 12. Si një diçka së shpejti-të-të mom lexuar si kjo ka më pak të shqetësuar rreth asaj se si unë do të ngre fëmijët e mi të merren me ushqim. Unë gjithashtu kam pasur një marrëdhënie të keqe me ushqim që vjen nga fëmijëria. Mine ishte si familjen evropiane që keni vizituar. Unë u inkurajuar gjithmonë për të ngrënë hani hani! Kjo është, deri sa unë goditi pubertet. Pastaj unë kam qenë shumë i trashë për të shijuar ushqimin më.
  Unë e kam bërë një rrugë të gjatë, por unë shqetësohen se duke u përpjekur të jenë më të ndërgjegjshëm për të qenë të shëndetshëm do të fut në paranojë në fëmijët e mi. Është e vështirë për të vendosur se si të trajtojë atë, nëse ju e shihni fëmijët tuaj mëposhtme gjurmët tuaja të trashë. Natyrisht nëna përmendët trajtuar shqetësimin e saj të dobët.

  Ju falënderoj për ndarjen tregimin tuaj.

 13. Kjo ndjenjë rezonon thellësisht me mua. Jam rritur me një të ftohtë, nënë narcissistic, por natyrisht nuk e njohin atë në atë kohë. Të gjitha të dija ishte se, nga si i ri si unë mund të mbani mend, unë nuk e shoh atë në të gjitha, si një person që të shikoni për për ngrohtësi, rehati, inkurajim, dashuri, apo edhe mirësi themelore.

  Ajo u mbështet në sarkazëm si një mjet të përditshme për të ulur mua me ... përndryshe unë isha thjesht jashtë radarit saj.

  Ajo ishte vetëm kur jam rritur dhe kishte fëmijët e mi, që unë filloi të kuptuar plotësisht trashëgiminë e edukimit tim. Kur kanë të bëjnë me fëmijët e mi, paraftyrimet për fëmijërinë time do të kujtoj mua se si unë u folur për të dhe se si unë u trajtuar. Unë kam qenë i tmerruar çdo ditë nga kujtimet, dhe ideja që një nënë mund të trajtuar fëmijët e saj të veta në këtë mënyrë.

  Për fat të mirë, ajo më bëri shumë të fokusuar se si NUK për të trajtuar fëmijët e mi ... vetëm të mos bërë atë që bëri nëna ime, dhe unë zakonisht do të merrni atë të drejtë.

  Ajo kërkon një luftë të përditshme nga ana ime të mos lejuar vitet e keqtrajtimit në rritje deri të ndikojë në jetën time tani, dekada më vonë.

 14. Siç rezulton, unë jam në procesin e të shkruarit e një kapitull në lidhje me Margaret Cho në një libër për gratë komike, dhe unë jam duke punuar mbi mënyrat "Unë jam Një që unë dua" lexon si një histori të rimëkëmbjes, si dhe si një manifest. Kështu që unë u prekur dhe i habitur për të gjetur këtë term, postuar në shumë ditë unë u shkrim në lidhje me këtë temë. Kjo është një kujtesë befasuese dhe shumë të nevojshme për mënyrën se si organet tona të "shënuar." Kjo metaforë përfundimtar është një vrasës!

 15. E pra kjo ishte e vërtetë.
  Glad Unë tuned në sot. Ju jeni një person i madh dhe funny, ju e dini se?

 16. Margaret: Ju lutemi të ndihmuar ata që janë në komunitetin SF të cilët janë duke u përpjekur për të ndihmuar të kujdeset për këto organe (queer / trans / e varfra / femra) që duhet të marrë kujdesin e më:

  http://lyon-martin.org/aboutUs.php

  Ne kemi nevojë për gratë si veten tuaj për të ndihmuar ata që nuk zakonisht edhe besoj se trupat e tyre janë të denjë, politike, dhe të vlefshme në vetvete. Ju lutem, ju lutem ndihmë.

 17. Hiya:)
  Pse burrat dhe gratë (shoqërisë në përgjithësi) ende njerëz para janë gjyqtarë, me artit trupit. vajzat në veçanti?
  Unë jam një F Njëzet e gjashtë vjeçar, kemi 11 tatuazhet, shumë nga të cilat nuk mund të jetë i ndotur në ditën time për ditë udhëton. 5 - 6 gjatë muajve të ngrohtë janë shumë e shumë vazhdimisht në shfaqje. Unë nuk përpiqen për vëmendjen dhe unë kam një të dashur të dashur Pa tatuazhet Unë të marrë përshtypjen se shumë njerëz mendojnë se personat tattooed janë të verbër, një herë ne të merrni filluar në, edhe kur do të kthehemi një shikim njerëz vazhdojnë ndezur. Kur do të përmirësohet shoqëria?

Lini një Përgjigju