Shih Bob Mould-së një dritë të vogël

Ka disa artistë që janë të ardhur me mua ose qenë një konstante në jetën time sa më shumë të jetë Bob Mould . Muzika e tij, duke filluar me Husker DU, cilën të shndritshëm punk homoseksual të cilët kanë punuar në librari e atit tim Polk Rruga do të luajë me zë të lartë natën për të dekurajuar shoplifting, sepse kur Husker du është më, të gjithë është duke i kushtuar vëmendje - atëherë Albumet e tij solo, unë do të të shpërthimit në të parë banesën time Los Angeles, veshur nga lojtar të dyfishtë kasetë me libër këngësh dhe Sheets Zi e shiut dhe pastaj Sheqeri - e cila kam marrë për të parë atë të luajë në mish në Palladium. I gjatë dhe i pashëm dhe i veshur me modesti në një triko e gjelbër - unë mendoj se ishte e gjelbër - Bob onstage ulur poshtë për pjesën akustike të shfaqjes. Ai ishte njeriu më emocionuese në shkëmb për mua në atë kohë - në çdo kohë me të vërtetë, dhe muzika e tij vazhdon, qëndron me mua - ka qëndruar më gjatë se kushdo tjetër. Unë e kam blerë albumin Bakri Blue aq shumë herë - kasetë, pastaj një tjetër kasetë kur i fundit u la në një makinë me qira diku afër Lincoln, Nebraska, atëherë CD, atëherë digjitale dhe pastaj digjitale përsëri kur të gjitha dosjet e mia muzikë ishin të humbur në një Armageddon shëmtuar audiophile. I kam kitarë tim të parë elektrike, një Fender butë të bardhë të rreme, në shitje në Qendrën Guitar - që unë pastaj menjëherë i dha larg sepse unë nuk ishte në gjendje të marr Riff e hapjes së "një ide e mirë" në mënyrë të përkryer. Kam marrë një tjetër kitarë, dhe tani, shumë, shumë kitarat më vonë, unë jam ende duke u përpjekur. Unë do të kuptoj atë ditë.

Miku im i vjetër Janeane Garofalo tha se Bob erdhi në tregon komedi ndonjëherë, dhe se ai ishte mik me Lizz Winstead. Ajo tha se ai ishte i trembur, dhe ajo tha se ajo mendonte se ishte homoseksual, dhe kam menduar, "Oh kjo është arsyeja pse .... kjo është arsyeja pse ... "Unë kuptova atë që i fiksuar mua në lidhje muzika e tij ishte se ajo ishte në thelb diçka që unë kam qenë duke njohur në veten time dhe nuk e kuptojnë plotësisht. Në fillim të viteve '90 gjithçka dhe gjithkush ishte i drejtë. Lëvizja 'alternative', edhe pse rebel dhe progresive në të gjitha format e saj të panumërt ishte një revolucion heteroseksual. Boys vendosi, vajza e ndjekur - kemi veshur litarët dhe kishin gjysmë-prodhuar pista shagged flokët - I përdorur një lloj të styling Mudd, Janeane shkoi në për vaj rozmarinë. Ajo ishte refreshingly ndyrë në kontrast me neoni dhe linjat e ashpër megalomaniacal vertikale e 80, por ajo u ngjit kar drejtë. Unë ende ndjehet si një i huaj në mesin e të huajve. E dija se isha më merren mendtë, se ka pasur shumë më shumë ndodh në mua se dikush ishte duke folur në lidhje me, dhe kam gjetur ngushëllim në muzikës Bob. Këngët si "Nëse unë nuk mund të ndryshojë Your Mind", foli për të pafuqisë sime, dhe ajo nuk ishte si unë ndjeva si duke kënduar atë këngë në një person tjetër - ajo ishte si unë ishte kënduar atë të botës. Në qoftë se unë nuk mund të ndryshojë mendjen tuaj atëherë askush nuk do.

Unë e bëri të përmbushur Bob përfundimisht, shumë më shumë më vonë. Ai erdhi në një shfaqje të minave në Washington DC, ndoshta kjo ishte Teatri Warner. Ai ishte personi i parë për të qëndruar deri në fund për të më jepni një ovacion këmbë. Rrallë jam unë si Starstruck siç isha atë mbrëmje. Ajo ishte e vështirë për mua për të kryer, por kam marrë nëpërmjet saj. Unë vetëm mbajtur duke menduar, Bob Mould është e drejtë atje. Ai është e drejtë atje. Ai më dha adresën e tij të postës elektronike, dhe ka pasur disa korrespondenca nxituara, por kemi humbur kontakt. Më vonë kemi kryer së bashku në një përfitim për Wedrock , vënë së bashku me mikun tim John Cameron Mitchell, dhe kemi thënë një të shkurtër hello, por ajo ishte e zënë dhe me zë të lartë dhe i çmendur dhe ai ishte në fillim dhe unë kam qenë në fund dhe është e vështirë ndonjëherë në ato ngjarje të mëdha të rri me njerëz, madje edhe ata që ju adhuroni.

Gjithsesi, libër! Libri !! Oh zot - libër! Libri i ri i Bob, " Shih një dritë të vogël: Një Trail e bujë dhe Melody "është autobiografi shkëmb i të gjitha kohërave. Zakonisht autobiografitë gurishte janë lexim i mirë, mjaft i hollë në zbulesën, veçanërisht për tifozët e pasionuar si veten time, por për shkak se shumë nga jeta e Bob ka qenë e fshehur nga publiku, siç shpjegohet nga autori si një zgjedhje personale, deri tani, kjo - historia e tij në fjalët e tij - është i gjithë informacioni i ri. I mbajtur librin (në formë ndiznit fatmirësisht për sytë e mi dhe të pasme) në duart e mia dhe pa ndalesë e lexojnë atë për një rekord tri ditë. Unë kam qenë edhe shumë i sëmurë, një lloj i gripit mërzitur skocez kishte marrë në lëkurën time, duke ngritur gunga si Braille në krahët e mi si ethe shkatërruar nervat e mia. Libri ishte një ngushëllim i madh, dhe unë shpëtova sëmundjen time dhe ndjeva atë më pak dhe më pak si jeta e tij u zbulua. Kam lexuar shumë pasazhe mbi dhe mbi, menduar se si shumë prej njerëzve në librin e dija, se si ishin të gjitha ngjarjet e përshkruara ai për mua ata që unë të shikuara në një distancë. Libri më kujtoi, në mënyrë më të thjeshtë dhe më të vërtetë, që ne të gjithë jetojmë në të njëjtën botë, dhe që në kohët më të mira dhe herë më të keq, ne jemi në këtë gjë të gjithë së bashku. Bob, i vërtetë për pushtetin e tij si një lyricist paimitueshëm, është gjithashtu një tregimtar e madhe, si dhe mjaft të një aventurier. Edhe pse sjellje e tij (dhe inkriminimi pamëshirshme vetë) pohon drojë, ai është duke jetuar më e vështirë dhe më pa frikë se shumica e poterexhi bon vivants unë e di, dhe përvojat e tij janë një mësim frymëzues në se si të jetë dhe si të rok - nga muzikë për seksualitetin në duke qenë një njeri për të qenë një artist për të qenë një ikonë. Unë shpresoj se unë mund të shoh disa nga leximet dhe shfaqjet e tij në turneun e tij. Ai do të vendet e mia të preferuar - por unë e kam humbur tashmë atë në Largo që thyen zemrën time në shumë copa për të mbledhur ato back up përsëri. I humbur atë - unë kurrë nuk do të marrë mbi të. Ai gjithashtu do të jetë në Attic Eddie në Decatur, një vend tjetër të dashur unë të luajë dhe të shkoj shoh miqtë e luajtur. Nëse ju shikoni Bob, thonë hi për mua, dhe Bob - në qoftë se ju lexoni këtë, unë të dua.

7 Komente. Add To Mix ...

  1. Si mund të vazhdojë të jetë, kur ju e dini shumë të madhe të botës? Kur e keni parë këtë njeri që qëndron pas perdes, dhe e keni parë duart e tij të shkundur vetëm pak, si atëherë bëni ju ushtar më me besimin e injorant? Ndoshta, duke u bërë një dëgjues avid. Ndoshta, kjo është se si ju të shëruar atë që ju e dini është një sëmundje e njëjtë. Kjo nuk është një ide e re, si djali im sapo më informoi, "Jezusi tha ajo." Ai bëri ... Është e vështirë të jetë diçka e re. Ju keni theksuar një burrë dhe muzikën e tij, por ju keni spotlighted edhe një sekret të pista që është ende snaking nëpër botën tonë. Është ende e dhimbshme për të ecur një rrugë personale. Pa marrë parasysh se sa larg ne mendoj se ne kemi ardhur, nuk ka ende aq damn larg për të shkuar. Sound Bob na kërkon të gërmoj thellë dhe të gjejnë kurajon për të krijuar botën ne duam, në vend se të qarë çfarë ne urrejtje. Pra, bëni ju, Margaret Cho. Unë të marrë atë. Faleminderit për kujtesë.

  2. Haha ... Unë vetëm shfletoj përreth dhe të shohim këto komente. Unë nuk mund të besoj se ka ende

    aq shumë magjepsje. Për prodhimin e këtij neni, në sajë.

  3. I vogël (por i rëndësishëm, IMO). LP i tij i parë solo është Libër pune, nuk Himne dhe Këngë të. Që LP ndryshuar jetën time.

  4. Pingback: Douala

Lini një Përgjigju