It Gets Better

22 shkurt 2012

Unë u ngacmohet goxha keq, kur unë isha një fëmijë, periudha më e keqe bie në mes të moshës 10 dhe 14, unë mendoj. Njerëzit më thoni për të marrë mbi të, dhe se unë jam një i rritur tani, i privilegjuar dhe i famshëm dhe vazhdimisht duartrokitur jo vetëm në fushën time fillore, stand-up komedi, por edhe në praktikisht çdo përpjekje kam zgjedhur për të kushtojnë veten për të, duke vepruar nga në estradë përplasem-dhe-bluaj për të songwriting. Unë jam i tha unë nuk kanë të drejtë të ankohen, dhe që mund të jetë e vërtetë në një farë mase, e mirë në jetën time të rrjedhin në të nga të gjitha drejtimet, kënaqësinë pulsing nëpërmjet meje çdo sekondë të ditës, por unë kurrë nuk do të ndalet ankuar deri sa unë jam i vdekur në tokë ose edhe më pas, ndoshta, në qoftë se unë mund të gjeni një mënyrë prapa nga drita për të ankohen për jetën e përtejme. Unë kurrë nuk do të ndalet duke u ankuar. Kjo është lloj i argëtim për mua tani, dhe kur shikoj prapa, unë u trajtua në mënyrë tmerrësisht që unë nuk do të ndjehen unë kanë kapacitet për të falur. Qij falje dhe të gjitha këto. Unë mendoj se edhe Jezusi do të thonë, "Po unë mendoj që nuk kanë një pikë ..."Unë kam qenë i lënduar për shkak se unë kam qenë i ndryshëm, dhe kështu duke ndarë përvojën time për të qenë të rrahur dhe të urryer dhe e quajti shëmtuar dhe yndyra dhe më merren mendtë dhe të shërojnë të padukshme të huaj dhe të çoroditur dhe të grykës dhe dembel dhe të ndyrë dhe të pandershëm dhe ende të gjithë duke mbetur mua, dhe të shërojnë të tjerët kur e dëgjojnë atë - ata që janë duke vuajtur tani. Nëse jeni duke kaluar nëpër këtë lloj mut sot, përpiquni të mbani mend se kam jetuar nëpër atë dhe tani lulëzojnë. I ndyrë lulëzojnë.Ish bullies mia paguaj më tepër për të ardhur backstage dhe të takohet me mua pas tregon, dhe unë pretendoj që të mos dinë ata në frontin e miqve të tyre. Është kënaqësi më hyjnor të saktë hakmarrjen e fëmijës brutalizoheshin që banon brenda. A nuk e konsiderojnë vetëvrasje. Konsideroni hakmarrje. Mendoni atë që unë shkoj për të bërë tani. E di që kjo mund të jetë jeta juaj, too. Rriten dhe le dikush të përpiqet të luftoj me të rritur ju. Rritur-up ju do të jetë e frikshme dhe e madhe, jo vetëm për të gjitha dhimbjet që ju keni duruar, por edhe për shkak se ju kanë mbijetuar atë. Unë nuk mund të presim që u njohëm, i gjatë dhe i fuqishëm në lavdinë tënde e rritur. Qëndro këtu kështu që ne mund përfundimisht të vijnë së bashku dhe të jenë miq. Qëndro kështu që ju mund të më tregoni historinë tuaj. Unë kam nevojë për të dëgjuar atë.Unë e dua It Gets fushatë më të mirë, dhe unë dua të ju them se kjo jo vetëm merr më mirë, ajo merr e mahnitshme, dhe nuk e lënë para se ju mund të dëshmojmë atë të dorës së parë. Rrinë rreth e rrotull për një kohë. Gjëra të mira vjen më vonë në jetë. Ajo thjesht bën. Ju do të shihni. Ju thjesht duhet të besoni mua për këtë, por ju do të jetë i kënaqur që keni kryer.Ka pasur disa gjëra që i shpëtuar mua, si të rinjtë homoseksualë im atë të punësuar në librari e tij, të cilët do të ngasin mua në anën e pasme e racers të tyre kafene, motoçikleta që janë Butch ende i stilit të lartë si ferr, e ndërtuar për shpejtësi të parë dhe bukuri të ardhshëm. Ata do të them babain tim se në qoftë se kam marrë tatuazhet, ndoshta atëherë do të kisha miq, dhe kjo është e vërtetë sot, sikur të ishin thënë mua fatin tim. Unë kam tatuazhet, dhe unë kam shumë, shumë miq.Muzika ishte si një dush të nxehtë unë mund të të shpëtojnë në, të lagësht dhe të ngrohjes më të kockave. Unë ende jam i ngushëlluar shumë nga tingujt. Progressions akord dhe lyrics janë cliques e mia dhe miq të ngushtë. Këngët e qëndrueshme më shumë se unë mund të them këtu, më shumë se unë mund ta shpjegoj me fjalë.Comedy ishte çelësi i çdo gjëje. Jam rritur shpejtë dhe të kontrolluar të ardhmen time duke e çuar atë më shpejt se ajo natyrisht shpalosur. I mashtruar veten nga një fëmijëri, por më pas mori një headstart running në moshën e rritur që askush tjetër nuk mund të mbaj me.Të gjitha këto gjëra të më ndihmojë akoma, më ruash të gjallë kur unë të ndjehen të dobët, dhe kujtoj se si tani kam ardhur dhe ku po shkoj.Tags: , ,

21 Përgjigjet për të "It Gets Better"

 1. Sunny Clark thotë:

  Kjo është një dëshmi shumë të fuqishme. Kështu që shumë të rinj GLBTQ do të shohin veten reflektuar këtu dhe të gjeni disa forca të nevojshme për të jo vetëm të kryer në, por për të sfiduar veten e tyre dhe të ndjekin ëndrrat e tyre. A do të ketë një vazhdim, ndoshta "Gay Guide Margaret Cho ndaj Hakmarrja Living pra?" Unë do të vijë për një kopje të nënshkruar!

 2. socalledgeek thotë:

  Dreq po kjo është e. Nëse LGBTW apo jo, jetojnë mirë është hakmarrja më e mirë. Si një vajzë që u ngacmohet gjatë gjithë fëmijërisë sime, unë plotësisht të bëjnë ... dhe dua që jetojnë me zë të lartë, duke jetuar mirë, dhe duke bërë mirë është hakmarrja më e mirë.

  My bashkim të lartë shkollore ishte i pavlefshëm.
  (Ju mund të shihni më shkruani në lidhje me atë aventurë në: http://dearchelli.com/the-20th-reunion )

 3. kalalaumango thotë:

  si dikush që ka punuar në programet e edukimit në të gjithë shtetet e bashkuara nga Hawaii në mbështjellës të ri york përmes 17 shteteve meksikan të gjithë në Holandë dhe Izrael, si dhe Japoni dhe Indonezi, unë jam i zbehtë me disa njerëz në jetën time për momentin .... zbehtë për se si budalla ata kanë qenë në fytyrë e duke besuar se rinia ushqyerit (ose çdo person të çdo moshe) një grumbull i injorancës të qortueshme etnike, seksizmi, homofobia, dhe shovinizmi ka qenë e dobishme për askënd tjetër përveç librave të tyre xhep - dhe pastaj ata thërrasin kriza ! ATA JANE kriza.

  1) pas jetuar në Azi në dy raste, ajo ndryshuar shumë në perspektiva ime përtej urdhërimin rrotullon verore, hip hop, bletë Bop BIM, jacks fishekzjarr, dhe Zushi guru-mësues feje qoftë se vetëm unë do të kishte një blerës personale dhe a ka diçka tjetër se foldover epicanthic dhe origami. zoti i dashur. duke qenë të tjera në një gjendje të orientalizmit tha së që tejkalon edhe më shumë se kaq si teknologji zëvendësohet mjaft dhe buzzed vite dritë përmes thjesht respektuar foreigness e të tjerëve kur urdhërimin nga një marrë-out menu. maitais, hula limbo, dhe duke mohuar një gjuhë tashmë të shtypur nga kolonializmi - shëndoshë familar?? të rinjtë gay hasni këtë.

  2) proffering punën e njerëzve të tjerë duke mohuar ata e fondeve me anë të pagës ose shpërblimeve duke i mbajtur punën e tyre aktuale nga humbje e ngjyrës, sepse një ekip i njerëzve është në buzë në më banale nocionet figura rrinë të kulturave të tjera të tjera se kostumet në pistë. skimming punën e njerëzve?? oh i dashur, ajo merr më të mirë, por jo me trolls fund ushqyes drejtues anijen. dhe 12 vjet më vonë?? kjo është një gjeneratë e tërë si K-12 folks. shih shënim # 1 më sipër për miopi ndikuar gjeneratën e ardhshme.

  po, ajo merr më mirë, por do të ishte i pabesueshëm përtej klishe e disa ushqyesve fund këndoj stil të shkëlqyer në qoftë se fëmijët nuk ishin ngritur në këtë absurditet që ka me të vjella rreth çdo kthesë. kështu, jam i ankimore?? mirë, kjo nuk është përfunduar ende. kur një artist është i detyruar të punuar me njerëz që e bëjnë ata vjella gjatë viteve për shkak të duke parë atë që cliched stereotipet negative janë atribuar "edukimi", "të mësuarit", ose "shkollimit" - Unë dua të Pukës. po, ndoshta kjo ishte një privilegj për të jetuar në Azi, Evropë, Amerikë Latine, dhe Hawaii për të york ri, si dhe punës në universitete, shoqërisë Azi, dhe në shumë vende të tjera të mrekullueshme, por që mund të vijnë me pritje të një kalibrit të caktuar të Puna që ka të bëjë asgjë me të kollarisur, pontificating kolltuk e akademisë, plagjiaturë,. felch.

  kanë një bukur bukuroshe ms në ditë. chorrific tattooed përhershme.

 4. Sian thotë:

  I wish I ishte aq e mirë me fjalë si ju jeni Margaret, kështu që unë mund të ju tregojnë se sa kjo do të thotë për mua. Ju jeni gratë e para kisha parë në "qendër të vëmendjes", i cili ishte një grua bi si unë. Unë nuk e di ne ka ekzistuar, si unë ishte një faull, pak, fanatik apo gabim. Ju, dhe gra si ju, më bëri të kuptoj se unë jam e mrekullueshme për të cilët unë jam. Unë do të doja të ju për kredi për të ndihmuar kaq shumë duke qenë i sinqertë në lidhje me këto çështje. Të gjitha unë mund të them është, ju falenderoj dhe unë do të vazhdojë të flasë me veten, edhe në qoftë se zëri i kritikuesit tanë rriten me zë të lartë, unë vetëm do të rritet më fort.

 5. PBCliberal thotë:

  Unë nuk ishte keqtrajtuar shumë si një fëmijë, unë kam qenë në gjendje për të maskuar veten dhe të fshehur jashtë, por kostoja ishte për të mohuar që unë me të vërtetë ishte dhe që më ke vendosur prapa vjet në zhvillimin tim shoqëror.

  Siç rezulton, një jetë e jetuar mirë është hakmarrja ime too. Ju shprehin këtë në mënyrë shumë të mirë në drejtim të jetuar jetën tuaj të madhe, por është po aq e vërtetë për shumë prej nesh në masë më të vogël.

  Unë jam aq krenar për ju për të shkruar këtë.

 6. Melissa thotë:

  Thank you so much për postin tuaj për këtë çështje. Edhe mua më bulled me periudhat më intensive të rreth të njëjtën kohë që ishte e juaja. Unë u keqtrajtuar intensivisht prej rreth 11 deri në 12 - nga 4 deri në fund të klasës së 6-të. Më kujtohet dredhuar duke u sëmurë të hënën në mëngjes në mënyrë që unë do të merrni një ditë shtesë në shtëpi. Fëmijët, vajzat e interesant tjera (por jo e djem, të cilët kam luajtur sportive me të), do të vini në çdo gjë nga rruga që unë e veshur në mënyrë që unë qesha dhe çfarë unë hëngra. Ishte e tmerrshme. Por ju jepni mua dhe më dha shpresë. Ky është postimi mrekullisht frymëzues dhe i fuqishëm dhe në mënyrë të këndshme. Ju faleminderit!

 7. Russell Miller thotë:

  Faleminderit për ekzistuese. Nuk ka aq shumë urrejtje në këtë botë, se ajo është një mrekulli në terezi se disa njerëz si veten janë në gjendje për të jo vetëm të mbijetojë, por të ketë mbarësi. Ju jeni me të vërtetë një frymëzim për të gjithë ata që janë të përbuzur për të qenë thjesht se kush janë ata. Faleminderit për guximin tuaj, outrageousness tuaj, dhe të ndershmërisë tuaj.

 8. jimkhm thotë:

  Po, unë do të jetë i privilegjuar dhe i nderuar që u njohëm, një ditë ndoshta. Ju jeni Fabulous Znj Cho.

 9. Anfor thotë:

  Hakmarrja më e mirë është duke jetuar mirë! Vazhdoj

 10. Stephanie Yuhas thotë:

  Oh, se si unë kanë të bëjnë me këtë ...

  Unë jam aq i kënaqur me jetën time të rritur! I drejtuar një jo-fitim që i ndihmon artistët e mediave të nisur karrierën e tyre profesionale. I merrni për të bërë diçka të ndryshme çdo ditë, nëse është prodhuar një video muzikë për një artist të talentuar të ri, të ndihmuar një komedian gjeni një mjedis i zoti në Filadelfia (si mikun tuaj Jessica Halem!), Ose të veprojë në një seri qesharake web që flet për robotik dicks. Unë nuk jam i fabulously famshëm apo qesharake të pasur, por unë jam i rrethuar nga miq të talentuar që janë duke bërë botën një pak më të mirë, një copë të artit në një kohë.

  E kuptoj tani se arsyeja kam luftuar aq shumë ... arsyeja që unë u ndal duke qenë fëmijë i turpshëm që nuk flasin anglisht në artet aktivistit që punojnë 80 orë në javë, shtatë ditë në javë në vend të luajnë Farmville .... është Pavarësisht pastër, dhe unë jam i zënë ngushtë se sa shumë unë të gëzojë atë.

  Çdo herë që unë kam një sukses në jetën time, unë nuk mund të mos e kujtojnë kohën kur unë u detyrua të ulet në qendër rresht të autobusit, ndërsa fëmijët e hodhi fruta gjysmë-hahet me mua sepse unë kam qenë i huaj. Çdo herë që unë të blej një artikull të ri të veshjeve, më kujtohet ciklin e pafund të ulur me gjyshen time patching rrobat e mia me copa e copa për shkak se bullies më shtyu poshtë dhe pështyjnë mua ... për të veshur rrobat Patched. Kur kam fut hundët deri në personin e dua natën, unë nuk mund të ndihmojnë por mos harroni të shtrirë në shtratin tim në moshën shtatë, ulëritës si zë të lartë si unë mund të, duke shpresuar dhe duke u lutur se fqinjët do të më dëgjojë dhe të marrë më larg për një më të mirë vend.

  Pra, me rastin shumë të rrallë, kur një nga "detyroj pështypje" pengohet në tregojnë tuaj dhe të ju pyet në një datë (histori e vërtetë), ai ndjehet mirë goxha i mallkuar të pretendojë se ju nuk e dini ato.

  I përballuar (dhe shpresojmë të argëtojë dhe të edukuar) nëpërmjet shkrimit tim. Dhe si rezultat, edhe unë të merrni pyeti, "Pse je i çmendur në njerëzit që ju lënduar 20 vjet më parë? Njerëzit ndryshojnë. "Jo domosdoshmërisht. Shumë nga këto fëmijë bullies vetëm të bëhet më mirë në ngacmimi si të rritur. Ata janë Trolls se të postoni komentin anonim raciste apo seksiste në 04:00. Në vend të hedhur fruta kalbur, ata shkruajnë ligje që mohojnë dikush ata e gjykojnë "të ndryshme" të drejtat e barabarta të njeriut. Ata e quajnë ju një socialist dhe një zuskë kur ju kërkoni për kujdesin shëndetësor dhe të kontrollit të lindjes dhe një kombeve nëse dashuria juaj i vërtetë ndodh të jetë një tjetër grua. Në një moshë shumë të re, bullies mësuar për të kontrolluar njerëzit e tjerë përmes frikës, dyshimit, dhe dëshpërim, e cila është arsyeja pse bizneset e tyre, familjet, dhe fushatat politike janë drejtuar në të njëjtat drejtorëve. Kjo ka asnjë mënyrë për të drejtuar një shoqëri.

  JU FALEMINDERIT për të luftojnë të gjitha naysayers gjatë rrugës për të marrë ku ju jeni. Unë jam aq mirënjohës që njerëzit racionale si ju përdorni mikrofonin e tyre për të marrë një qëndrim, të bëjë një ndryshim, dhe goditje disa gomar detyroj.

  Unë shpresoj se kjo letër ju gjen mirë, dhe më vjen keq që u desh mua këtë kohë të të shkruaj (Unë kam qenë që kanë të bëjnë për ju që nga ditët e "All-American Girl"). Një ditë, unë në fakt shpresoj për të krijuar disa artit me ju, por unë kam qenë shumë i trembur për të kërkuar. Unë e vlerësoj shkrimet tuaja (të dyja në kujtimet e tua dhe në internet) në nivele Unë nuk mund të artikulojnë në një koment kuti budallaqe.

  Ju keni emrin tim dhe e-mail - nëse ju jeni ndonjëherë të hapur për bashkëpunim, google ose më përmend mua për Jessica për të parë unë nuk jam dëngla. Deri sa të vijë ajo ditë, unë do të jetë këtu, duke luftuar luftën kundër assholery nga Filadelfia.

 11. [...] Atje, ajo merr më mirë ", ne duhet të kemi ata të tregojnë historitë e tyre! Tregimet e triumfit, si ajo e Margaret Cho (që frymëzoi këtë blog post). Ajo ishte keqtrajtuar për çdo divergjenca të vogël nga norma - [...]

 12. dolly thotë:

  Përshëndetje, përshëndetje.

  Jam rritur në rrethana të ngjashme me ju. Unë gjithashtu u ngrit në San Francisko nga prindërit emigrantë aziatike. E pra, në rastin tim një amtare emigrant kinez. Unë madje shkoi në Lowell! Por ende, unë u rrit deri shikuar tregojnë tuaj dhe të dashur atë.

  Unë kisha asnjë ide gjërat ishin aq të vështirë për ju të rritur. Për mua, keni qenë një superstar, dhe komedi juaj është aq qesharake që unë ende të them njerëzve në lidhje aziatike grimë tuaj sallatë pule për të marrë ato për të si mua. (Unë kredi ju, natyrisht).

  Gjithsesi, unë dua që ju keni vënë historinë tuaj personale të triumfit mbi bullies tuaj atje. Unë mendoj se kjo është vetëm gjëja e drejtë për të bërë. Unë, vetë, kanë qenë të ngacmohet gjithë jetën time - por më së shumti nga barkut tim. Mjerisht! Se një Unë nuk mund të duket për të shpëtuar ose të marrë për të vjetër për. Historia juaj ka inspiruar mua për të shkruar një blog post si. Faleminderit për të qenë kaq i guximshëm.

 13. [...] Cho kontribuon në It Gets Better projekt me një blog post për ata ngacmimi ajo mbijetoi në shkollë: isha e keqtrajtuar goxha keq [...]

 14. Broken * Portrete thotë:

  Testimi paragjykon dhe Stereotipi
  Komedian Margaret Cho u shfaq sot në Melissa Harris-Perry Show nga MSNBC-së. Margaret tregon për ndarje në dy pjesë e njeriut që të ekzistojë midis, pamjen dhe e vërtetë-substancë. Unë jam një djalë i vjetër i bardhë e bardhë. Unë isha mësuar atë që "femra prefekti" ishte të duken si nga një popull tjetër i bardhë. Ne duhet të kujtojmë se në mesjetë, chicks dobët konsideroheshin shëmtuar. Në atë kohë, një grua me disa mish mbi kockat e saj ishte një goxha, pasi ajo ishte më shumë gjasa për të mbijetuar një dimër të ashpër. Tani sa i përket inteligjencës femra shkon, egot propped-up shumica burrave janë ende të brishtë të mbajnë testin e një gruaje të zgjuar. Dhe ajo merr më shumë konfuze në qoftë se ti e kupton se etërit e shumicën e vajzave, mendoj se vajzat e tyre duhet të shkojnë më në kolegj. Pyetja tjetër e saktë duhet të jetë, "Pra, çfarë ka që ai është i mësuar djalin e tij rreth grave? "Dhe gratë, ju nuk jeni off hook për këtë. E vërteta është, ndonjëherë kissing behinds njerëzve vetëm na bën burrat më keq. Në afat të gjatë, mungesa e respektit për veten nuk është e mirë për ju apo mua. Vetëm duke thënë. Së fundi, ajo që është e vërteta në se, shumë gra të vishen në mënyrë për të pshurr off-femra të tjera, po aq sa për të kapur sytë e këtyre njerëzve? Çfarë është ajo mbi të gjitha?
  Arsyeja gratë në përgjithësi janë popull më paqësor është në fakt ata e dinë se ata i posedojnë të ardhmen. Një grup burrash purist dikur përbënte një burra-vetëm-shoqëri. Por kur rrëmbimin djem të rinj dhe / ose skllavëria femra u ndalua, komuniteti i tyre të përkryer harmonist shua vetëm në një kohë të jetës. Çdokush habitur këtu? Bit kthjellët të shkurtër, po?

  A është Amerika vetëm një racë e njerëzve??
  Apo është Amerika një ideal?!
  Ky është versioni im i shkollës së mesme të idealeve amerikane në një guaskë arre: themeli i të gjitha të drejtave të lirisë është në se ajo do të jetë universal për të gjithë. Të gjithë do të kanë të drejtë dhe përgjegjësi e një thonë dhe për të votuar, pa marrë parasysh se sa shumë unë mendoj se ata janë të gabuara. Shtëpia ime është kalaja ime. Të gjithë janë të konsiderohet i pafajshëm derisa të provohet fajtor. A e kam të humbasë ndonjë?

 15. Nyla Holland thotë:

  "A nuk e konsiderojnë vetëvrasje. Konsideroni hak. "

  Amen për këtë! Të jetosh mirë është gjithmonë hakmarrja më e mirë. Bullies marrjen e merr atë që meriton e tyre është një bonus!

 16. Gera thotë:

  Thank you so much për të qenë e mrekullueshme që ju, Znj Cho.

  Unë mund të krejtësisht të lidhen me këtë. I është ngacmuar nga mosha rreth 7 deri 13 1/2. Ishte tepër e vështirë. Unë tani jam pothuajse 18 dhe jo të vërtetë mbi atë ende, por besimi im vetë është rritur aq shumë. Unë nuk kam shumë miq (tani), por ata që unë kam janë disa nga më të mrekullueshme qenieve njerëzore unë e di.

  Tani, unë mund të them sinqerisht se ju jeni shembulli. Ju jeni një person i tillë të fortë, të sigurt dhe të butë dhe unë jam në kërkim foward për të përmbushur ju disa kohë në të ardhmen. Kjo është padyshim një nga qëllimet e mia.

  Një tjetër është për të marrë një punë, ku unë mund të ndihmojë fëmijët dhe adoleshentët që shkojnë nëpër të njëjtën mut unë dhe shumë të tjerë kanë kaluar nëpër.

  Ju janë të mahnitshme!

 17. porn thotë:

  porn ...

  [...] It Gets Better «Margaret Cho [...] ...

 18. Liz thotë:

  Unë jam frymëzuar nga histori tuaj. Jam rritur yndyrë, çifute dhe homoseksual dhe të ndjehet si një i jashtëm. I urryer duke u ngacmohem për të qenë ndryshe. Tani unë dua të qenit në pjesën e jashtme - Unë nuk përputhen me atë që shoqëria mendon se unë duhet të jenë, nëse nuk është diçka që unë dua. Duke qenë një i huaj ju jep liri për të menduar jashtë kutisë, ose në të. ;)

 19. twinks thotë:

  twinks ...

  [...] It Gets Better «Margaret Cho [...] ...

 20. pazar, dyqan thotë:

  pazar, dyqan ...

  [...] It Gets Better «Margaret Cho [...] ...

 21. [...] http://www.margaretcho.com/2012/02/22/it-gets-better/ Share këtë: TwitterFacebookTumblrStumbleUponRedditPinterestPrintEmailLike kjo: LikeBe i pari që pëlqen këtë. Kjo hyrje ishte postuar në Tregime nga queerasiannz. Bookmark Permalink. Tema: Njëzet Njëmbëdhjetë | Blog at WordPress.com. _qevents var = _qevents | | [], wpcomQuantcastData = {"qacct": "p-18-mFEk4J448M", "etiketat": ", language.en, type.wpcom"}; funksion wpcomQuantcastPixel (etiketat, opsionet) {var i , defaults = wpcomQuantcastData, të dhënat = {ngjarje: "ajax"}; etiketa = etiketat | |''; Opsionet = Opsionet | | {}; nëse (typeof etiketat = 'string'!) Opsionet = etiketat, për (i defaults në ) {dhënave [i] = defaults [i];} për (i në opsionet) {dhënave [i] = opsione [i];} në qoftë se (data.labels) {data.labels + = ',' + etiketa;} tjetër {data.labels = etiketat;} _qevents.push (të dhënave);}, (funksion () {var elem = document.createElement ('script'); elem.src = (document.location.protocol == "https: "?" https://secure " ;: " http://edge " ;) + ".quantserve.com / Quant.js"; elem.async = e vërtetë; elem.type = "text / javascript"; var scpt = document.getElementsByTagName ('script') [0]; scpt.parentNode.insertBefore (elem , scpt);}) (); _qevents.push (wpcomQuantcastData);. / ** / / ** / jQuery (dokument) të gatshëm (funksion ($) {Gravatar.profile_cb = funksion (h, d) {WPGroHo.syncProfileData (h, d);}; Gravatar.my_hash = WPGroHo.my_hash; Gravatar.init ('trupi', '# wp-admin-bar-ime-llogari');}); ndiqni [...]

Lini një Përgjigju