Zines

A jeni të vjetër të mjaftueshme për një person për të kujtuar të leximit zines? Unë një herë shkroi një këngë për ta, por unë nuk mund të gjeni demo tani. Unë do të duhet të rishkruaj atë, në qoftë se është e vlefshme. Unë mendoj kështu. Zines ishin vetë botua revista e vogël, ndonjëherë shumë të vogla dhe si një bandë e faqeve Xeroxed me një element kryesor në mes të bërë një libër, nganjëherë me shkëlqim dhe me fotografi të paraqitura si një revistë e vërtetë, edhe pse këto ishin të rralla. Faqet me prodhime ishin më të zakonshme, dhe doli mjaft i rregullt, me llojin blurry që ndonjëherë u zhduk në rrudhë, dhe kështu ju do të keni për të përfunduar dënimet në tuaj.

Ka pasur vërtet disa shkrimtarë fantastike zine. Njëri ishte djalosh i cili bëri një zine vogël faqosur quajtur Përçmuar Jeta , e mahnitshme dhe i trishtuar dhe tërësisht Addictive. Ai ishte i madh me fjalë dhe unë pyes veten në qoftë se ai ka një blog tani. Unë shpresoj kështu. Ai hëngri një shumë të petë Ramen dhe ishte në dashuri me një tjetër shkrimtar i cili ishte gjithashtu një balerin dhe ata kishin një marrëdhënie të dhimbshëm. Ai kishte probleme me depresion të cilat ishin të ngjashme për të minave dhe unë mendoj se kur ju lexuar në lidhje me vuajtjet e njerëzve të tjerë dhe ata kanë plagë fjalët rreth plagët e tyre si një fashë që të mund të shëruese, si për të shkrimtarit dhe lexuesit. Është si duke shkuar në një spital fjalë.

Nuk ishte një tjetër për drerësh Henry Thomas, dhe kam lexuar se një dhe pastaj do të shohim Henry rreth qytetit në shfaqje dhe kërkoni atë nëse ai e dinte në lidhje me të dhe ai e bëri dhe ishte i kënaqur dhe i ngazëllyer. Ndjeva si një gazetar lëvizës, për atë zine sepse unë do të raportoj për të autorit të saj dhe ajo do të publikojë gjetjet e mia në çështjet në vijim. Unë nuk mund të kujtohet nëse ne i përgjigjej me anë të postës ose në të vërtetë foli në telefon. Unë mendoj se ne e bëmë një grimë e të dy. A nuk është se i çuditshëm? Komunikimi përmes mail kërmilli. Ne të gjithë e menaxhuar atë. Vite dhe vite të letrave dhe kartolinave dhe shënime - ngadalë, poetikisht, njerëzit biseduar me njëri-tjetrin në këtë mënyrë. Ata lexojnë shkrimin e njëri-tjetrit dhe shkroi përsëri.

Miqtë e mi të ëmbla dhe Iris vënë nga një zine cila krejtësisht më fliste - Kukullave terrorin, të gjitha për shkak të frikës nga Dummies ventriloquist dhe kukulla dhe të gjitha llojet e kukulla. Ata kishin një tshirt dhe çdo gjë. Kjo ishte një revistë e vërtetë, një botim i sofistikuar, me faqet me shkëlqim dhe fotot e të gjitha manifestimet e ndryshme të tmerrshme të kukulla dhe kukulla dhe gjëra që ju mund të animate veten por gjithashtu kishin potencial të vetë animacion që ishte aq goddamned frikshme.

Blogs tani zëvendësojë zines, por unë nuk mund të them se kam gjetur të njëjtën lidhje të tyre ashtu siç bëra me zines. Ndoshta kjo është mënyra që unë do të duhet të urdhërojë zines nga Factsheet Pesë, apo në të vërtetë të shkojnë të blejnë ato në Kulla Records apo amok - dhe kështu ka pasur një periudhë pritjeje, ndoshta si disa ditëve ju duhet të prisni pasi e keni blerë një pistoletë derisa ju në të vërtetë mund të zjarrit atë. Unë pyes veten në qoftë se periudha e pritjes arma e zjarrit është një pengesë krim. Unë mendoj se do të bëjë që ju doni të xhiruar më shumë, koha e kaluar duke shkaktuar dëshirën tuaj për të ndërtuar, ashtu si duke pritur për zines bëri ata pafundësisht më i lexueshëm.

Unë kurrë nuk e bëri një zine veten time, kurrë konsideruar edhe atë. Viteve '90 ishin për mua një mjegull e dendur e drogës dhe anoreksi, ndryshk me ngjyrë mi xhinse pantallona kadifeje kurrë në lartësi të lirshme të mjaftueshme për mua në kuadër tim. Kam lexuar shumë për shkak se nuk kishte asgjë për të parë në internet, ajo nuk ka ekzistuar për mua në të gjitha ende. Ka pasur oxhaqet e zines në të gjithë shtëpinë time kodër, e cila shkau nëpër njëri-tjetrin gjatë tërmeteve dhe madje edhe kur erërat do fryjnë më e vështirë në pranverë dhe vjeshtë.

pathetic life

16 Komente. Add To Mix ...

 1. Unë jam i sigurt se unë jam mjaft i vjetër, por nuk e kujtojnë zines Margaret, anyway, paqe dhe të ketë një ditë të mbarë. ;)

 2. Një nga vetëm thins të awesome rreth shkollës së mesme, për mua, është vënë së bashku një 'zine quajtur Dhe Alex Luajtur e Guitar. Unë u përpoq për të marrë sa më shumë njerëz të cilët ishin të gatshëm për të kontribuar vizatim dhe tregime dhe poezi dhe Rants dhe pastaj kam përdorur makinë kopje shkollë të shtypura off kopje. Ajo ishte një nga vetëm kohët e kam ndjerë me të vërtetë i fuqishëm dhe në kontroll të fatit tim.

 3. Zines kurrë nuk u shua. Ata janë ende këtu. Unë kam qenë duke marrë pjesë në leximin e kulturës zine, shkrim dhe / ose shpërndarjen e që nga 1996.

  Unë uroj që njerëzit me të vërtetë do të ndalet duke luajtur Peek-a-boo me zines. Vetëm për shkak se ju të mbyllur sytë tuaj dhe u zhvendos, nuk do të thotë se ata ndaluan ekzistues.

 4. Më kujtohet një zine quajtur 'hipi Dick' që ishte në fund të ulët të procesit të prodhimit. Ajo ishte e mbushur me shumë të fotografive të llojeve të lerosur hipi kodrina rreth në baltë dhe varur jashtë në vende si lumin ruse. Yum! Unë ende mendoj për këtë ndonjëherë dhe të përpiqet dhe të gjeni disa referenca për atë online.

 5. mërzitur e Blogging Unë kam qenë kohët e fundit duke pritur për kompaninë time për të marrë një fotokopjuese i ri (I guess ju amerikanët i quajtur ato makina Xerox) në mënyrë që unë mund të shtypura off disa prej shkrimit tim si një zine. I përdorur për të bërë një zine muzikë në mes të viteve '90 dhe ato ishin kohët më të mëdha

 6. Loved 'zines, dhe ende kanë çmuar pak në mbledhjen e mia. Ndryshe nga pavdekësi silic e blogs, një paketë handheld e fotokopjeve kapëse duket aq jetëshkurtër dhe në nevojë për ruajtjen ...

  Jason: Një website përmend themeluesin e "hipi Dick" zine, Gene Barnes (aka Portia Manson), i cili kaloi në 1995: http://www.radfae.org/ancestors/ përmenden edhe në http: //www.thecompanyart com / statike / gallery / files / bios_screwball_asses.pdf

 7. Unë kurrë nuk u rrit nga zines, dhe vërtet, ata janë ende rreth. Unë kurrë nuk kam qenë në gjendje të shprehin veten më mirë se unë mund të me një gluestick dhe gërshërë. Unë kurrë nuk kam të bëjë me mediat më shumë sesa kur ajo është bërë me të njëjtin mjet. Unë jam i gëzuar që si një "i rritur" të shkoj për të ndihmuar në lehtësimin e njerëz të tjerë duke vlerësuar se prizë për të fuqizuar vetveten. Ajo nuk mund të jetë kurrë si kam bërë jetesën time, por unë kurrë nuk do të ndalet inkurajuar njerëzit për të bërë mediat që përfaqëson ato kur rrjedhë nuk ka.

 8. Yeah, zines janë ende i fortë! Unë kam një dyqan online të shpërndarjes ku unë shes zines quajtura ajo që ju thoni. Ka gjithashtu festave zine në qytete të ndryshme në të gjithë botën.

 9. Në 41 Unë mendoj se unë mund të jetë e vjetër të mjaftueshme për të kujtuar ata, por unë nuk mendoj se unë kam lexuar një të tillë. Unë jam duke shkuar për të parë ato.

 10. I redaktuar një zine SF dhe kjo ishte fun. I gëzuar të gjithë "të bëjë atë vetë" lëvizje. I shpëtoi disa kopje të Dyke Rishikimi dhe unë do të shikojmë në ta, kur unë jam ndjenjë nostalgjik.

 11. Shumë njerëz ende bëjnë zines dhe shumë konventa dhe festave janë mbajtur çdo vit në të gjithë vendin. Unë kam qenë duke i bërë ata që nga 1994 dhe unë jam 47. Vizitë Ne Bëni zines - komunitet online zine për të marrë një ide e këtij grupi të ndryshme dhe të pavarur të artistëve që, po, ende bëjnë zines. http: //www.wemakezines. com

 12. Dhe fëmijët zinester-së janë duke bërë zines. Fëmija im i bërë zine e tij të parë kur ai ishte si 6. Tani, 12 duke shkuar në 27, ne jemi duke punuar në një zine ndarë në temën e mrekullueshme të scifi.

 13. Më kujtohet mirë zines. I dashur ato. Ata ishin shumë të veçantë. Më duket se më shumë kujdes është marrë me diçka që ka një ekzistencë fizike në krahasim me një blog online. Ajo ndjehet e vërtetë dhe e rëndësishme. Blogs janë si fantazmat, të gjithë pranitë online janë shfaqurit. Më pëlqen diçka që unë mund të mbajnë në duart e mia, dhe goditje në tru. Ju e dini, si një zine. Unë kuptova motrën time në ligj ka qenë i shtypjes nga blogun tim dhe e vënë atë në një kordon të fletë të lirshme, atëherë duke treguar atë për të vëllanë dhe motrat të cilët nuk lexojnë asgjë off e një ekran kompjuteri im. Duke ditur këtë e bën atë të ndjehen më shumë si një zine. Ajo ka një formë fizike diku.

 14. Nuk janë shumë më të braktisura / blogs fjetur se atje janë zines që kanë pushuar botuese. Ju lutemi të ndalet duke folur për zines në kohën e shkuar! Zines dhe zinesters janë gjallë dhe mirë.

 15. Unë e bëri një Margaret quajtur Gazeta artit Garbage dhe një nga qëllimet për të ajo ishte për të shkruar gjëra qesharake dhe për të lejuar vetes lirinë për të shkruar gabim fjalë. I dërguar atë në të dhëna nuk Pesë dhe ata i dhanë asaj një shqyrtim të vërtetë të mirë dhe pastaj kam marrë disa zines vërtet të çuditshme në postë. Ajo gjithashtu u përmend në New York Times me adresën e gabuar të postës, si dhe një fletë Unë fillova të quajtur fletë Art-së për rrugë. Unë mendoj se kam bërë një para pak për Gazetën Arteve Garbage por me të vërtetë ishte më shumë punë në fund atëherë ajo ishte me vlerë duke vënë jashtë. Unë mendoj se ju mund të lexoni të gjitha 36 kopje në microprint në Madison këtu në Muzeun Historik Shtetëror dhe ka një bibliotekë në Nju Jork që mund të kishte blerë një kopje të tij, por unë me të vërtetë u lodhur për të bërë kopje të saj kështu që unë në pension atë. Unë tani shkruaj për një gazetë këtu në Madison quajtur Pulse Madison Rruga Unë nuk qëllimisht shkruar gabim fjalët më, por unë kam publikoj poezi dhe vizatime komike dhe tani unë shkruaj artikuj politike është me të vërtetë më shumë argëtim edhe pse unë nuk paguhen sepse unë don ' t merak për të shitur atë. Kështu që unë mund të përdorni energjinë time për të bërë një qenie e gjallë një artist dhe muzikant pikturë piktura dhe duke kënduar këngë të dy e cila të paguar pak më shumë se shitja e një zine vogël.

Lini një Përgjigju