Më vjen keq

Unë jam aq i keq për komentet e mia insanely sulmuese mbi Rights Watch çfarë ndodh live. Unë sigurisht nuk do të thotë për të lënduar askënd, dhe ky është një mësim i mirë për mua për të bërë të sigurtë që unë jam i vetëdijshëm për fuqinë e fjalës së negative. Ju lutem, fal injorancën time si kam pak përvojë me fëmijë dhe nëna dhe unë jam shpesh të ngjarë të veprojë me shumë fëminore veten. Të gjithë dashurinë time dhe apologjitë për të gjithë ata që mund të kenë qenë të lënduar nga deklaratat e mia dhe vërejtjet e mia pafalshme.

Gjej më shumë postime të tjera në lidhje me blogun .

73 Komente. Add To Mix ...

 1. @ Ann

  Ju jeni ende një hipokrit. Duke përdorur fjalët që janë përdorur më parë si vonoj përdoret sot, përbën hipokrizi. Zezak ka vet (nuk I përdorni një të drejtë, i habitur?) Origjinën në latinisht, si edhe. Niger thotë zezë. Ajo * * evoluar në një shpifje etnike. Aktualisht, bashkësia e zezë është rimarrë fjalën. Kështu, duke shkaktuar një evolucioni. Unë mendoj se ajo duhet të jetë evolucioni term që është hedhur ju. Kjo nuk mund të jetë në 50 vjet, por diku poshtë rrugës, fjalë që ne përdorim sot si zhargon poshtërues do të kenë kuptim të ri. Merrni fjalët mallkim për shembull. Aktualisht, f dhe c bomba janë të vetmit që nuk lejohen në kabllo bazë. 50 vjet më parë asnjë fjalë mallkim, së bashku me banjo dhe seksi referencat nuk u lejuan në televizion. Gjëmba e fjalëve veshin off. Kjo nuk mund të ndodhë në jetën time, por kjo do të ndodhë. Gjithë pika e argumentit tim është se ajo e përdorur një fjalë. Një fjalë nënçmues. Një fjalë që ka qenë rreth e rrotull për mijëvjeçarë. Vetëm që nga 1970 ka ajo është përdorur për të përshkruar dikë me të meta mendore. Duke thënë se "veprimet flasin louder se fjalët" është e vërtetë për një arsye. Fjalët ndryshojnë, ato evoluojnë. Dikujt veprimet janë të përhershme. Është e mahnitshme se si i çmendur njerëzit marrin përsipër disa rrokjeve. Crazy! Ka një tjetër! Një skizofren do të kishte qenë emërtuar çmendur. Për një kohë të shkurtër atje njerëzit ishin rrushin e papjekur mbi përdorimin e fjalës çmendur si ajo ishte një fjalë e keqe për njerëzit me të meta mendore dhe jo MR. Tani, ne kemi parti të çmendur! Fëmijët e çmendur!

  Margaret Cho nuk ecin deri në ju dhe thonë se unë kurrë nuk do të ketë një fëmijë në qoftë se ajo doli të jetë një vonoj si tuajat. Ajo tha se nuk duan një fëmijë të vonoj. Askush nuk shpreson për një fëmijë me MR, por ju punoni me kartat që janë trajtuar. Unë e di se në qoftë se znj Cho nuk kanë fëmijë me nevoja të veçanta, ajo do të punojmë pa pushim për të. Dhe ajo nuk do të ketë punuar kështu deri në më shumë se një fjalë pa kuptim.

  I bëj çudi, edhe pse, çfarë reagimi do të kishte qenë ajo tha fëmijë budalla apo fëmijë budalla. Do të vazhdojë të jetë në ju këtu marramendës poshtë saj?

 2. @ Franklin ... .dhe pika e argumentit tim ishte se si një figurë publike, ajo duhet ta dinë më mirë ... shkoni në blog postin e saj të ri ... ajo thotë pikërisht atë që ne e pakicës për këtë janë duke u përpjekur për të shtetit ... lexojnë atë dhe pastaj unë ' Do ta tregoj se çfarë ... .have një fëmijë me aftësi të kufizuara njohëse ndonjë në të gjitha dhe kanë një tjetër figurë publike thonë diçka fyese ... ju nuk jeni në këpucët e mia, ju nuk e dini se çfarë prindërit e nevoja të veçanta fëmijët shkojnë nëpër, kështu që argumenti juaj është një njëanshme ... Unë nuk ju them të mos ofenduar nëse dikush përdor fjalët fyese që janë përdorur për homoseksualëve ... ju nuk mund të më thoni që të mos jetë ofenduar se ajo ka përdorur një fjalë që pisses me off më shumë se çdo gjë në world..we do të duhet të bien dakord për të nuk pajtohen me këtë ... sepse deri sa të ketë një fëmijë me nevoja të veçanta që ju kurrë nuk do të kuptoni

 3. Margaret nuk shqetësohen për atë ... Qoftë se dikush pret që ju të jetë diçka tjetër se ajo që ju jeni FUCK ato ... .You kanë sjellë dhe vazhdojnë të sjellë qeshura dhe gëzim në një botë që ka rrugë për pak nga ajo ... Qoftë njerëzit do të merrni të gjitha fucked up për fjalë le të fle në rrugë ose të shkojnë të uritur për një javë apo të mbajë dikush vdes nga AIDS ... Shumicën e kritikëve tuaja, nëse jo të gjithë janë me mendje vonon të vogla të vogla të gjalla që nuk bëjnë asgjë dhe do të kontribuojnë asgjë.

  JU Fuckin ROCK !!!

  Faturë

 4. Dont të jetë shumë e vështirë për veten. Humor juaj ofendon çdo organ - edhe mama tuaj dhe kombësinë tuaj. Kjo është ajo që unë e quaj barazia e vërtetë! Për hir të mirësisë, ju lutem mos bëhen të pranueshme shoqërisht - ne ju dua ashtu si je. xxx!

 5. Ju gjithashtu e quajti veten një lezbike. A nuk jeni martuar me një tip? I guess I do të duhet për të ripërcaktuar atë që unë jam në qoftë se unë jam një grua e cila është vetëm në gra, por refuzon që të martohen me burra.

 6. Vetëm të lexoni të gjitha komentet - për hir të mirësisë të marrë përsipër atë. Kjo ishte një shaka - shaka. Unë kam qenë një tifoz besnik përjetë. Unë jam një njeri homoseksual, kështu që ndoshta unë duhet të ofenduar nga shaka tuaj 'fisting'! Unë jam në asnjë dyshim keni pasur që në fakt kanë fëmijë vonuar ju do të duan atë në copa. Njerëzit - të ndërtuar një urë! Sheesh!

 7. Të nderuar Znj Margret Cho,
  A jeni të vërtetë duan të zgjoheni një gjigant gjumi e prindërve të fëmijëve me nevoja të veçanta? Unë e kuptoj se ju jeni një avokat për shumë shkaqe të denjë. Unë e pranoj falje tuaj. Tani si po ju do të tregoni se juaj vjen keq? Veprimet flasin louder se fjalët, dhe siç e dini, fjalët që folën lënduar shumë, shumë njerëz. (Unë nuk jam një folës elokuent, dhe në qoftë se unë nuk do të zgjedh fjalët e mia me kujdes, më vjen keq për atë pas.) Një ndryshim i zemrës do të bëjë. Të jetosh jetën tuaj të plotë dhe të trajtuar të tjerët si ju do të donte që do të trajtohen. I respektoj ty si një person i cili punon shumë dhe ka kryer një marrëveshje e madhe. Unë ju sfidë për kërkimin e shpirtit dhe të shqyrtojë jetën tuaj të përditshme të jetë personi më i mirë që ju mund të jetë. Mbaj mend që ju vijnë në kampus tim për të kryer dhe të ishte i gëzuar kur pashë ju në Show Sonte për herë të parë. Ju lutemi përdorni ndikimin tuaj për të mirë nga tani e tutje. Kjo është sfida ime, do të pranojë atë?

 8. @ Patrick ... .you të ndërtuar një urë ... në qoftë se ajo nuk ishte homoseksual dhe të përdorur një nga shumë fjalëve përbuzës atje për homoseksualët që ju do të jetë organizimi i një turmë linçimi dhe ulëritës për një falje ... @ Bill Mance ... BRAVO !!! Të gjitha unë kam qenë duke u përpjekur për të thënë të gjithë së bashku është se ajo është konteksti se fjala është përdorur në atë që ishte fyese ... Zonja dhe prindërit njeri i nderuar dhe prindërit jo ... kryqi se prindërit e nevoja të veçanta Fëmijët mbajnë mjaft e rëndë, pa komente injorante u dished nga të hidhen lart e poshtë në atë ... Ju lutem mendoni para se të flisni ... sepse dora off off ngjyra vërejtje bëni nën frymën tuaj në dyqan, në park, në një korridor apo në rrugë ... ne mund të ju dëgjoj ...

 9. crapballs shenjta! kjo ishte histerike! ofrimin e juaj e saj ishte e përsosur. Sikur ta parë atë dy herë, sepse unë qeshi aq shumë. Ajo ishte aq e freskuese për të thënë atë që ne të gjithë jemi duke menduar. Unë zakonisht them diçka shumë më të keqe të njerëzve që është në qoftë se unë të presë më gjatë IT do të ketë një bri në rritje nga kreu i saj! Kjo ishte komedi pastër. Dhe për të gjithë urren .. ajo quhet prapambetje mendore. Gjithkush duhet të ketë one..they janë fun.lol Better than linjës Mongo nga Ka diçka në lidhje Mary.I dua ty .. ju nuk është e keqe për një lezbo. lol

 10. Qij off Franklin, "homoseksual", nuk ka filluar si një shpifje ndaj homoseksualëve, por në qoftë se ajo është përdorur tani, ajo sigurisht është konsideruar të jetë.

  Nëse mosha material vonë u lidh me pasardhësit homoseksuale dhe ajo (ose dikush për këtë çështje), ishte një grua e drejtë dhe i tha: "Unë nuk dua një fëmijë homoseksual" shumica prej jush në rritje për mbrojtjen e saj do të jetë deri në krahë.

  Nëse eugjenikë, është një rregull, atëherë shumica e njerëzve do të kishte përfunduar si aborteve.

  Dytë i gjithë "vonuar mendor" është një nuk është më e përdorur, sepse ajo është e bazuar jo vetëm në sjelljet konjitive, por adaptive si. Duke pasur parasysh të gjitha terapitë e hershme ndërhyrjes tani në dispozicion që të ngushta se deficiti, "vonuar mendor" rrallë përcaktohet për shkak se ajo nuk është e saktë.

  Margarete fucked up, nëse ajo është me të vërtetë keq dhe dëshiron të mësojë nga kjo, ajo mund të jetë një moment i aftë për shkollë. Kjo nuk do të jetë në qoftë se ju dhe njerëzit si ju të vazhdojë të mbrojë atë ende të zgjedhë dhe të zgjedhin atë sharje janë të durueshëm dhe të cilat nuk janë.

  Margarete vjen nga një komunitet që kërkon, kërkesash dhe (me të drejtë) pret pranimin dhe toleranca duhet të jetë një shembull i kësaj atribut veten.

 11. Ju nuk mund të ketë fjalën e lirë, pa eksploruar kufijtë e jashtme të saj. Ajo ishte në Orwell-së 1984, ku pamë lidhjen dinamike ndërmjet lirisë mendore të një kulture dhe liri aktuale shprehur në mbyllje-poshtë të gjuhës. Sa shumë e ndryshme është 'NEWSPEAK' nga korrektësisë politike? Vetëm një ndryshim në shkallë, qëllimi është i njëjtë.

  Unë nuk jam i sigurt se ka një nevojë për një monologuist si fund Spaulding Gri apo ndonjë gjë, por kur një artist komike ndihet i çoi për të eksploruar lidhjen midis gjuhës, mendoi dhe reagimi i brendshëm unë jam krejtësisht atje brohorisnin ata në. Sepse kur ata të kenë sukses në krijimin atë moment artistike, liria jonë është zgjeruar dhe pasuruar.

 12. Ku është falje Andy Cohen për jo vetëm qesh me ju, por edhe duke injoruar edhe shumë herë të tjera fjalë është përdorur? Ai është ofenduar drejtë me sharje homoseksual, por nuk mund të duket për t'u kujdesur pak për R fjalës.

 13. Yes- qesharake tuaj. I pëlqen që një shumë. Për të gjithë injorantët njerëz- ndryshim në të bërë fun e homoseksualëve, zezaket, lesbiket etj ... (edhe në botën tje komedi), është se të gjitha këto grupe kanë një platformë të mirë të ngurta për të mbrojtur veten nga. Ata kanë aftësinë për të mbrojtur veten e tyre. Njerëzit me nevoja të veçanta nuk have- dhe nuk janë dhënë atë platformë të njëjtë apo respekt. Kjo është arsyeja pse është është aq gross- dhe e pafalshme për të bërë fun e tyre. Të jetë turp.

 14. Unë u ofenduar dhe unë vlerësoj frymën e falje.

  Ju keni të drejtë për mendimet tuaja. Kjo nuk është e mendimet tuaja për të jetuar jetën me një fëmijë të veçantë nevojave që është ofenduese, fjalët e tij që ju përdorni për të shprehur mendimet tuaja.

  Dikush që punon aq shumë për të drejta të barabarta dhe pranimi duhet të dini se kur ju përdorni një term nënçmues njerëzit lëndohen. Ju nuk duhet të dinë se një person me nevoja të veçanta për të dini se kjo lloj fjalimi urrejtjes është e papranueshme.

 15. Apologjia juaj është pranuar nga një nënë me një fëmijë me sindromin Down dhe një mësues i edukimit special. Kjo fjalë ulje si një thikë, jo vetëm kur përdoret duke iu referuar individëve me një vonesë njohëse (NUK vonuar), por edhe në shaka dhe jashtë pranga komenteve.

  Ju lutem, të edukuar veten në rrugën e drejtë, dhe aktual terminologjinë - i cili është duke përdorur njerëzit e gjuhës së parë. Ju ndoshta nuk do të duan të jenë të referuara si atë homoseksual, Margaret. Ju jeni Margaret, i cili ndodh të jetë një lezbike. Identiteti juaj është shumë më shumë se vetëm seksualitetin tuaj. Ashtu si fëmija im është shumë më shumë se vetëm Poshtë sindromi. Ju thoni "individi ka ... Autism, sindromi Down, distrofia muskulare, etj"

  Si apologji juaj është e bukur, unë kërkoj me forcë që të ndërmarrë veprime të mëtejshme për të ndrequr dëmin tuaj. Ashtu si, lidhur me organizimin e mëposhtme: http://www.r-word.org Ose edhe të lidheni me Këshillin për Fëmijët e Veçantë dhe të bëjë diçka të mirë për ta. Ju mund edhe të japë para - një copë të mirë të saj - për të mbështetur ndonjë hulumtim mbi aftësinë e kufizuar. Dhe shikoni blogun tim në lidhje me të paturit e një fëmijë me aftësi të kufizuara: http://www.extra-ordinaryfriends.blogspot.com/ Ka kaq shumë gëzim që të dy fëmijët e mi të sjellë. Ajo nuk ka marrë një person të veçantë që të bëhet një nënë e një fëmije me aftësi të kufizuara, por një grua e veçantë është bërë shpesh nga lindja e një fëmije të tillë.

  Unë shpresoj se, në qoftë se ju do të zgjidhni të keni një fëmijë, që ju nuk keni një fëmijë të shëndetshëm. Por në qoftë se, nga ndonjë shans që nuk do të ndodhë, edhe unë shpresoj që ju të përqafojnë bukurinë dhe gëzimin në atë fëmijë. Dhe në të gjithë fëmijët, dhe të rriturit, me nevoja të veçanta.

 16. Si një vëlla e një të riu i cili ka sindromën Down, dhe një mësues kopshtin e fëmijëve, i cili u besuar blessedly me një fëmijë me sindromën Down dhe 2 fëmijë me autizëm të këtij viti, unë kam frikë vetëm vonesa e njohës apo sociale / emocionale që unë mund të flas për sot është Zonja Cho-së. Dita e parë e këtij viti shkollor kaluar kam pasur 3 fëmijë të veçantë në klasën time. Dita 180, unë tani kam 18 fëmijë të veçantë! Jetët e tyre janë prekur, preku, dhe të pakthyeshme bettered përmes ndërveprimeve të përditshme që ata kanë pasur me këto engjëjt mahnitshme e njeriut këtë vit! Nëse keni nevojë për një shembull të pushtetit pozitiv këta fëmijë zotërojnë, unë do të pajtohet me kënaqësi! Pas përfundimit të diskutimit dhjetë minuta për dhënien globale dhe bamirësisë, pyeta 5 deri në 7 vit nxënësit e mi të vjetër se çfarë do të jetë numri i tyre një dëshirë për çdo fëmijë në tokë. Me fjalë të tjera, ajo që ata donin çdo fëmijë në tokë mund të ketë. Përgjigja e parë nga një "tipike-abled" pesë vjeçar ishte, "A Brendan!", Për të cilin pjesa tjetër e klasës brohorisnin marrëveshjen e tyre! Brendan është studenti im që ka sindromën Down. Nëse studentët e mi nuk e kanë zotëruar mbledhjeje dhe zbritjeje tyre fakte për të 10 këtë vit, të paktën ata kanë përjetuar njerëzimit, karakterin dhe mirësinë në formën e tij të pastër! Unë do të vazhdojë të lutet që figura publike, të njohura dhe të famshëm të cilët nuk kanë vizionin, inteligjencën emocionale dhe ndjeshmëri e pesë vjeçarë do të heshtin dhe të përulur nga pastërtisë, pafajësisë dhe madhështi rreth tyre. Hapni sytë tuaj dhe ju, gjithashtu, mund të fillojnë të gëzojnë bukurinë dhe magjinë e diferencës!

 17. Christin: Ju jeni të saktë në duke thënë se prapambetje mendore është një term i ligjshëm diagnostike në SHBA për momentin. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se termi nuk është i papërshtatshëm apo fyes. Kategori të tjera më parë zyrtare diagnostike janë 'budalla', 'Idiot' dhe 'metë'; Unë jam i sigurt që ju nuk do të argumentojnë se këto do të jenë terma ofendues nëse ato janë përdorur ende sot.

  "Retard" është përdorur gjerësisht si një shpifje nënçmues ndaj jo vetëm njerëzit me aftësi të kufizuara intelektuale, por edhe ata me lloje të tjera të aftësisë së kufizuar. Kjo është për shkak të kësaj që termi është i njohur si ofenduese nga bashkësia ndërkombëtare të profesionistëve të shëndetit mendor, dhe "prapambetje mendore" nuk është përdorur në vende të tjera se sa në SHBA, si një diagnozë zyrtare për një numër vitesh ('paaftësi intelektuale " e ka zëvendësuar atë). Në të vërtetë, ajo është duke u larguar nga manuali diagnostik dhe statistikor i çrregullimeve mendore në vitin 2012 në SHBA, duhet të zëvendësohet me "paaftësi intelektuale".

  Hidhni një sy në foto të madhe para se të mbrojnë përdorimin e gjuhës fyese që shërben vetëm për t'i anashkaluar të tjerët. Vetëm për shkak se disa gjëra që në fakt ekzistojnë në botë (të tilla si diagnozë zyrtare të vonuar në SHBA), në fakt nuk automatikisht i bëjnë ato vetëm dhe të saktë.

 18. Lidhur me shaka Margaret: Unë nuk e kundërshtojnë përdorimin e shpifje fyese sa më shumë që unë kundërshtoj mesazhit pas saj. Margaret thelb bëri një shaka që nënkuptonte se të paturit e një fëmijë me aftësi të kufizuar intelektuale është një nga gjërat më të këqija që ndodhin në një person, dhe se ka një aftësi e kufizuar intelektuale vetë do të jetë edhe më keq. Pyes veten se si njerëzit do të ndihen në qoftë se dikush e bëri të njëjtën shaka në lidhje me të paturit e një fëmijë homoseksual? Unë jam bast se askush nuk do të mbrojë koment të tillë, edhe nëse ajo është thënë në shaka.

  Besoni atë apo jo, njerëzit me aftësi të kufizuara mund dhe do të çojë produktiv dhe një jetë të lumtur. Dhe edhe më tronditëse është se prindërit e tyre mund edhe të ndonjëherë të merrni kënaqësi nga të rritjes së fëmijëve të tillë.

  Askush nuk ka të drejtë për të gjykuar cilësinë e jetës së një personi tjetër të bazuar thjesht në gjëra të tilla si njohëse ose aftësitë e tyre fizike, ngjyra e lëkurës, pesha, apo orientimit seksual. Unë do të duhet që dikush si Cho, i cili është padyshim një mbrojtës i madh i të drejtave të homoseksualëve dhe barazi, do të kishte ditur më mirë se sa për të bërë një koment si ajo e bëri kundër një grupi minoritar. Në fjalët e avokatit homoseksual Harvey Milk "Pa shpresë, jo vetëm homoseksualëve, por zezakët, të moshuarit, të gjymtuarit, të us'es, të us'es do të heqë dorë."

  Mendoni për këtë.

Lini një Përgjigju